OTTO Hotel & Sun in Pavilosta

OTTO iesaka

PASTAIGA VEC-PĀVILOSTAS LOKI PASTAIGA DZINTARI KĀPĀS

Pārgājienu takas

Jūrtaka – Piekrastes gājēju ceļš. Daļa no Eiropas  garās distances pārgājienu  maršruta tīkla E9, kurš sākas Portugālē. Jūrtaka ved gar Baltijas jūru – no Nidas Latvijā līdz Tallinas ostai. Jūrtaka sastāv no 60 atsevišķiem vienas dienas gājieniem. Kurzemes piekrastes maršrutu sauc Dižjūra. Pāvilostai tuvākie marķētie posmi: Ziemupe – Pāvilosta (22 km); Pāvilosta – Jūrkalne(21 km), precīzāk, skatīt kartē. Jūrtakai var pievienoties kad un kur vien vēlies, un vienmēr var atgriezties! Noderīga informācija www.costalhiking.eu

Pāvilostas pelēkā kāpa – Latvijā platākā pelēkā kāpa, kuras apskatei izveidota 2 stāvu platforma pie jūras. Kāpa ir unikāla ar diviem aizsargājamiem biotopiem, 19 retām augu sugām, starp kurām ir arī mazais mārsils un čemurainā mauraga, kuru ziedēšanas laikā, vasaras  otrajā pusē, kāpa krāsojas dzelteni violetos toņos. Izbaudīt piekrastes ainavu un pelēkai kāpai raksturīgo biotopu var dodoties pastaigā pa marķēto pludmales taku, kas sākas Kalna ielas galā. Taka vijas gan pa koka laipām, gan piekrastes kāpu, galapunktā aizvedot pie lietuviešu kareivju piemiņas vietas.

Akmeņraga bāka – lielisks galamērķis pārgājiena maršrutam. 12 km no Pāvilostas gar jūras krastu vienā virzienā. Vientulīgas, plašas smilšu pludmales, skaistas, ar smilgām apaugušas priekškāpas, akmentiņi ar fosilijām, dzintars, un sajūta, ka esi viens pats pasaulē. Ja gribi atrast dzintaru – dodies ceļā agri no rīta, un vislabāk, ja naktī ir pūtis Ziemeļrietenis. Akmensraga bāka ir 35 m augsta, un atrodas vienā no kuģošanai bīstamākajām vietām Baltijas jūras piekrastē. Pa vītņu kāpnēm ir iespējams uzkāpt bākas tornī. Ainava ir kāpiena vērta.

Dabas taka “Rīvas loki”. Taka ir 10 km gara, tā ved gar Rīvas upes stāvkrastiem. Krāšņi dabas skati, pār taku nolūzuši koki, aizauguši krasti un augu daudzveidība raksturo šo maršrutu. Tā nebūs pastaiga! Taka sākas pie ceļa Liepāja – Ventspils 17 km no Pāvilostas Ventspils virzienā, precīzāk, skatīt kartē.

 

Stāvkrasti

Jūrkalnes stāvkrasts – viens no augstākajiem Baltijas jūras stāvkrastiem, 20 m augsts. Aprīkots ar ērtām trepēm, nokāpšanai liedagā.

Ulmales – Strantes stāvkrasts – civilizācijas neskarts un mežonīgs romantisku pastaigu galamērķis, līdz 16 metrus augsts, atrodas aptuveni 5 km attālumā no Pāvilostas centra, precīzāk, skatīt kartē.

Ziemupes stāvkrasts – gleznainākais no stāvkrastiem, patiks krāšņu saulrietu cienītājiem. Skaistajā kāpā izvietoti soli, vientuļai saulrieta vērošanai. Stāvkrasta augstums svārstās no 5 līdz 12 metriem.

 

Laivojamās upes

Saka. Durbes un Tebras satekupe ir viena no īsākajām (6 km) un dziļākajām (vietām līdz 11 m) Latvijas upēm. Pāvilostā tā ietek Baltijas jūrā, grīvā sasniedzot 45 m platumu. Saka ir majestātiska un krāšņa, tā līkumo pa 5-6 m dziļu ieleju, kuras krastos esošā civilizācija nemaz nebojā apkārt esošās dabas skaistumu. Tipiskais vējš no jūras ļauj Sakā braukt ar SUP dēļiem gan pa, gan pret straumi. Pāvilostas sērfklubs “Spinout” nodrošina gan dēļu nomu, gan transportu (tel. +371 26444934). Saka ir piemērota airēšanai visiem laivu tipiem, visā tās garumā līdz pat grīvai. Laivu noma Pāvilostā – ”Redzēt debesis” (tel. +371 20610511).

Durbe. Viena no neparastākajām upju senlejām Latvijā. Durbe ir 47 km gara, un lielākajā tās daļā straume ir vienmērīgi ātra, tā līkumo pa smilšakmenī izgrauztiem, ar mūžzaļiem augiem apaugušiem krastiem. Te ir gan straujteces, gan pāri upei nokritušu koku šķēršļi, kuri izbraucami vien pieliecoties, neizkāpjot no laivas. Upe nav dziļa, un ir komfortabla laivošanai kopā ar bērniem, jo laiku pa laikam kuplu ozolu paēnā ir atrodamas peldei piemērotas vietas ar smilšainām pludmalītēm. Patstāvīgi pavadoņi šeit ir meža zvēri, putni, spāres un dzidrajā ūdenī redzamās zivis.

Tebra. Iecienītākā Rietumkurzemes laivojamā upe. Senajos laikos – dzīva transporta artērija, pa kuru liellaivas no Sakas ostas ar svešzemju precēm apgādāja kuršu un vācu ordeņu pilis. Seni, milzīgi ozoli un varenu mežu ieskauti pilskalni, upes krastos, ir bijušās varenības un rosības liecinieki. Šobrīd – mežonīga daba un iespēja paklejot pa senajiem pilskalniem – tāda ir Tebra. Tebras kopējais garums ir 69 km, viegli laivojama, jo veido diezgan ievērojamu kritumu. Laivojamos posmus skatīt pie Tebras apraksta kartē.

Rīva. Rīvu uzskata par Kurzemes ainaviskāko upi, jo tā ir līkumota, stāviem krastiem un tek kanjonveidīgā gravā, kuras krasta augstums sasniedz 12 m. Apaugusi ar skaistām mežu, un pat lapegļu audzēm, Rīva ir 53 km gara. Upe nav dziļa, ar peldēšanai piemērotām smilšu vai oļu pludmalēm. Tuvojoties jūrai, tā kļūst straujāka, apaugusi ar meldriem, kuru tuneļos var iztēloties džungļu upes. Rīvas ieteka Baltijas jūrā veido gleznainu pludmali. Laivošanai Rīva vairāk ir piemērota rudenī un pavasarī. Laivojamos posmus skatīt pie Rīvas apraksta kartē.

 

Uzzini ko jaunu

Pāvilostas Novadpētniecības muzejs. Muzejs ir ierīkots pašā pirmajā mūra ēkā Pāvilostā. Uzzināsiet gan par zvejnieku darbu un sadzīvi, gan valstiskām lietām. Blakus esošajā Laivu mājā, kur izvietoti lielgabarīta eksponāti, izmantojot 3D brilles, ir iespēja interaktīvi doties līdzi zvejniekiem Sakas upē un jūrā, lai piedalītos zvejā. Tas ir īsts piedzīvojums gan lieliem, gan maziem.

Skatu tornis pie Dienvidu mola ir bijušais armijas tornis, kas atjaunots un piemērots apmeklēšanai, ja vēlies uz Pāvilostu raudzīties no putna lidojuma.

Sakaslejas Evanģēliski luteriskā baznīca ievērojama ar to, ka baznīcu rotā vairāk nekā 170 gadus vecs kuģa modelis. Baznīca atrodas 6 km no Pāvilostas, ērti atrodama populārākajās navigācijas aplikācijās.

Ulmales (Pinnu) upurakmens, pie kura apkārtnes ļaudis pulcējušies jau 13. gs. beigās. Viens no spilgtākajiem bļodakmens paraugiem Latvijā. Bļodakmeņus uzskata par seniem kulta akmeņiem, kuru dobumos likti ziedojumi. Mēļo, ka ūdens dobumā nesasalst pat -20 grādu salā. Atrodas 11 km no Pāvilostas, precīzu atrašanās vietu skatīt kartē. Iesakām apmeklēt Geocaching entuziastiem!

Cīrava ir apdzīvota vieta, kas atrodas tikai 25 minūšu brauciena attālumā no Pāvilostas. Cīravas muižas apbūve ir kultūras piemineklis, un tajā ietilpst 11 objekti. Cīravas muižas pils, Zirgu stallis, Kalpu māja, Muižas klēts un Ūdensdzirnavas ir ievērojamākie no tiem. Pastaiga pa pils muižas kompleksu ieved sirreālā pasaulē, kur katrs var iztēloties, kā reiz šeit bija, jo savu atkal atdzimšanu senā godība vēl tikai gaida. Netālu no pils muižas kompleksa atrodas arī Cīravas Mežaparks, kas iepriecina skaistu dabas skatu un aktīvas atpūtas cienītājus. Parks īpaši patiks mazajiem ceļotājiem. Bebru takā ir uzstādīti dažādi atrakciju elementi – trošu tiltiņš, šūpoles, mazi skatu tornīši, piknika vietas. Skaņā taka ir aprīkota ar skanošiem vides objektiem, kuri izgatavoti no metāla, bet Sienāžu takā ir izvietoti aktīvās atpūtas objekti uz atsperēm.

 

Vērgale. Vērgales muzejs lepojas ar īpaši seniem eksponātiem, un vienu no lielākajiem manteļskursteņiem Kurzemē – tā ir sena dūmvadu sistēma, kuras lejas daļā, pagrabā jeb melnajā virtuvē, gatavots ēdiens, bet augšējā daļa pa speciāli izbūvētām sānejām apsildījusi telpas. Manteļskursteņa sašaurinājuma daļā parasti novietoti šķērskoki gaļas kūpināšanai. Pie Vērgales evanģēliski luteriskā baznīcas ir seni kapi, kuros atradīsi pieminekli mīlētājiem. Jaunie cilvēki, kuri nevarēja būt kopā kārtu aizspriedumu dēļ, labprātīgi devas nāvē, atstājot vēstījumu, kas iekalts kapu plāksnē. Atrodas 27 km no Pāvilostas.

Ziemupe ir ciems apmēram 25 km no Pāvilostas Liepājas virzienā. Decembra mēnesī Ziemupe kļūst par Ziemassvētku vecīša štābu (Rūķupes Rūķi), kurš pulcina bērnus delverībām un dāvanu saņemšanai Ziemupes pludmalē. Ziemupes luterāņu baznīca ir Valsts mēroga arhitektūras piemineklis. Senlietu krātuvē “Jūras māja” Ziemupē var aplūkot zobenzivs mulāžu, kas izgatavota pēc tam, kad Ziemupes jūrmalā tika izskalota zobenzivs. Tas bija unikāls atradums, jo Baltijas jūrai šī zivs pavisam nav tipiska.

Aizpute ir lielākā un vecākā mazpilsēta Liepājas apkārtnē, dibināta tālajā 1248.gadā. Par seno vēsturi joprojām liecina bagātīgs kultūras, vēstures un arhitektūras mantojums. Aizputē jāapskata Livonijas Ordeņa pilsdrupas, kuras tika apdzīvotas vēl pagājušā gadsimta vidū. Par kādreiz vareno saimniecisko dzīvi joprojām liecina senā Lindenbergas kartonāžas fabrika, Muižas alus darītava, Ūdensdzirnavas un Pils krogs. Iepretī Aizputes pilsdrupām, Tebras pretējā krastā, atrodas senais kuršu pilskalns. 13.gs., kad vācu krustneši nopostīja seno kuršu pili, šeit tika uzcelta baznīca. Svētā Jāņa Evaņģēliski Luteriskā baznīca ir uzskatāma par vienu no vecākajām baznīcas ēkām Kurzemē. Pa ceļam uz Aizputi iesakām apmeklēt arī Apriķu luterāņu baznīcu. Tās iekštelpu krāšņums paliek atmiņā ikvienam – bagātīgs interjers zili baltos un zeltītos toņos, rokoko un baroks, dekoratīvās koktēlniecības meistardarbi, un ar alegoriskiem tēliem apgleznoti griesti. Lai aplūkotu baznīcu no iekšpuses, zvaniet (+371) 26658606 un iepriekš piesakiet savu vizīti. Aizpute atrodas ~40 km no Pāvilostas. www.visitaizpute.lv

Tuvākās pilsētas:
Liepāja – 53 km
Kuldīga – 61 km
Ventspils – 62 km

OTTO iesaka visus objektus apskatīt kartē